Piloti ul me sukses avionin në mes të autostradës

schedule20:21 - 4 Dhjetor, 2020

schedule 20:21 - 4 Dhjetor, 2020

Një pilot bëri një ulje emergjente në një autostradë në Minesota të mërkurën, duke goditur një automjet dhe duke bllokuar përkohësisht autostradën. Pamjet nga Departamenti i Transportit të Minesotës (MnDOT) tregojnë momentin kur piloti Craig Gifford uli me sukses avionin.

Sipas autoriteteve, dy persona ndodheshin në bord që fatmirësisht nuk pësuan lëndime. 52-vjeçari ishte një pilot aerobatik konkurrues, një sport që përfshin avionët fluturues në një seri manovrash.

Zëdhënësi i Shoqatës Eksperimentale të Avionëve, Dick Knapinski, tha se Gifford përfaqësoi Shtetet e Bashkuara në konkursin ndërkombëtar në vitin 2017 dhe në 2019, duke marrë në shtëpi medaljen e bronzit nga kampionati botëror.

Knapinski tha se pilotët marrin mësime trajnimi aerobatik për të mësuar se si të manovrojnë më mirë avionët në situata emergjente. /abcnews.al