Përse duhet të pini ujë me limon në darkë?

schedule13:55 - 2 Nëntor, 2020

schedule 13:55 - 2 Nëntor, 2020

Uji me limon të bën mirë në çdo orë të ditës, por darka ka më shumë rëndësi.

Pirja e një gote me ujë në darkë ka efekt hidratues për trupin kur ai është duke punuar gjysmë më qetësi dhe zbut urinë. Ekspertët thonë se trupi në darkë dehidratohet kur ne flemë.

Duke e pirë një gotë me ujë me limon, trupi furnizohet me ushqyesit e nevojshëm që e pastrojnë dhe e hidratojnë që në fillim.

Hidratimi është shumë i rëndësishëm për shëndetin.

Sipas agroweb.org, njeriu humbet lëngjet çdo ditë dhe nëpërmjet frymëmarrjes, dukuri që ul nivelin e përmbajtjes ujore të organizmit.

Kur organizmi është i hidratuar, atëherë është më energjik dhe organet më në formë.

Nëse i zëvëndësoni pijet e ëmbëlsuara ose ato me kafeinë me ujë me limon atëherë do të përfitoni më pak kalori dhe më shumë ushqyes të dobishëm.

Kjo është një strategji fitimprurëse për trupin dhe trurin.l.k/abcnews.al