Përplasje brenda PDK, dorëhiqen ministrat që shoqëruan Thaçin në Ujman

schedule11:46 - 3 Tetor, 2018

schedule 11:46 - 3 Tetor, 2018

Prej ditësh brenda radhëve të Partisë Demokratike të Kosovës ka pasur përplasje të forta që kanë rezultuar me dorëheqjen e tre ministrave të kësaj partie. Sipas mediave kosovare çdo gjë vjen si pasojë e mosmarrëveshjeve mes presidentit Thaçi dhe kryetarit të parlamentit Veseli.

Tek disa ministra të Partisë Demokratike të Kosovës duket se ka më shumë ndikim presidenti Hashim Thaçi se sa kryetari i kësaj partie Kadri Veseli. Për këtë arsye kryetari i parlamentit po planifikon zëvendësimin e tyre.

Kreu i PDK-së ende nuk e ka pranuar dorëheqjen e ofruar nga ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri, i cili të shtunën së bashku me ministrin e Financave Bedri Hamzën shoqëroi presidentin Thaçi në vizitën në liqenin e Ujmanit, vizitë kjo e kritikuar nga Kadri Veseli.

Në këtë mënyrë sipas analistëve në Kosovë, po rrezikohet dhe qëndrueshmëria e qeverisë së kryeministrit Ramush Haradinaj.

Pas tre ministrave që kanë dhënë dorëheqje në një vit qeverisje, para pak ditësh dha dorëheqjen edhe ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri, nga radhët e PDK-së.

Mediat kosovare raportojnë se përveç Tahirit, janë paralajmëruar edhe dy dorëheqje të tjera në ditët në vijim, pikërisht nga dikasteret që drejtohen nga PDK-ja. /abcnews.al