Përplasja e fundit Trump-Biden: Pikat ku fokusuan kundërshtarët për të “fituar zemrën” e votuesve

schedule09:37 - 23 Tetor, 2020

schedule 09:37 - 23 Tetor, 2020

Presidenti amerikan Donald Trump dhe kundërshtari demokrat Joe Biden u takuan për herë të dytë dhe të fundit në debatin final të së enjtes. Një debat i mëparshëm u anulua anulua pasi presidenti republikan u bë një nga miliona amerikanë që u infektua me koronavirus.

Për Trump, debati në Universitetin e Tennessee Belmont ishte mbase mundësia e fundit për të ndryshuar dinamikën e një gare të dominuar nga përgjigja e tij ndaj pandemisë dhe pasojave pasuese ekonomike.

Për Biden, ishin 90 minuta për të forcuar një epërsi të dukshme më pak se dy javë para zgjedhjeve.

Këto janë disa nga pikat kryesore të debatit

COVID-19

Vështirësia e Trump për të artikuluar një mbrojtje të trajtimit të tij për koronavirusin mbetet një pengesë në fushatën e tij. Tema hapëse e debatit ishte plotësisht e parashikueshme – Trump ka marrë variacione të së njëjtës pyetje në intervista dhe rrallë ka dhënë një përgjigje të qartë.

I pyetur për të përshkruar planin e tij për të ardhmen, Trump në vend të kësaj pohoi se trajtimi i tij paraprak ishte pa faj dhe parashikoi një “ndryshim rozë” të pandemisë që ka vrarë më shumë se 220,000 amerikanë.

Biden, i cili ka kërkuar të ndjekë penalisht trajtimin e virusit nga ana e Trump në fushën e tij mbyllëse për votuesit, erdhi i përgatitur.

“Kushdo që është përgjegjës për kaq shumë vdekje nuk duhet të mbetet si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës,” tha ai.

Biden shtoi: “Ai thotë se ne jemi, ju e dini, ne jemi duke u mësuar të jetojmë me të. Njerëzit po mësojnë të vdesin me të.”

Trump sulmoi sërish ObamaCare

Trump dhe Biden secili u përpoqën të pozicionoheshin si mbrojtësi i kujdesit shëndetësor amerikan, plotësisht të vetëdijshëm se renditej ndër çështjet kryesore për votuesit edhe para se pandemia e koronavirusit të prekte vendin.

Por përpjekjet e Trump për të shfuqizuar dhe minuar Aktin e Kujdesit të Përballueshëm të kohës së Obamës provuan të ishin një pengesë për të, pasi Biden u kap me përpjekjet e tij për të hequr sigurimet nga dhjetëra miliona amerikanë.

Biden, në të kundërt, e shmangu sulmin e Trumpit se plani i tij për të përforcuar ligjin e kohës Obama me një “opsion publik” arriti në një hap drejt mjekësisë së socializuar.

“Ai mendon se po kandidon kundër dikujt tjetër”, tha Biden. “Unë i munda të gjithë ata njerëz të tjerë”.

Trump pati një ton më të ulur

Tre javë pasi mori kritika dypalëshe për ndërprerjet e tij të shpeshta dhe mosrespektimin e rivalit të tij demokrat, Trump praktikoi një ton më të nënshtruar në pjesën më të madhe të debatit. Po ashtu, debati u fokusua edhe në problemet në rritje të racizmit në vend.

Sulmet personale indirekte të Trump

Me synimin për të ndryshuar trajektoren e garës, Trump u kthye në një taktikë që ai beson se e çoi atë në Zyrën Ovale katër vjet më parë, sulmet personale ndaj kundërshtarit të tij. s.b/abcnews.al/