Për këtë arsye nuk keni pse të rimbushni shishet plastike me ujë

schedule09:25 - 18 Shtator, 2021

schedule 09:25 - 18 Shtator, 2021

Kur jeni të etur dhe hidhni një shishe ujë në sekonda, lëvizja juaj e ardhshme ndoshta do të jetë që të rimbushni këtë shishe sepse hidratimi është përparësia juaj ose thjesht dëshironi ta vendosni në frigorifer që të jetë mjaft e freskët herën tjetër kur ta bëni.

Gjithashu ju bëni shumë mirë sepse, siç dihet, fëmijët e mençur gatuajnë para se të jenë të uritur, por ne nuk duhet të rimbushim shishet plastike, pasi në fund ndoshta na bën më shumë dëm sesa mirë, sipas ekspertëve.

Si të përdorni shishe plastike të zbrazëta

Kjo ndodh sepse BPA, një kimikat i përdorur për të bërë shishe plastike, mund të futet në ujë dhe të rritet shpejt, baktere të rrezikshme në gropat e tij. Po në lidhje me këto baktere?

Pse nuk duhet të rimbushni shishet plastike

Ato mund të ndikojnë në ovulimin, të rrisin rrezikun e problemeve hormonale, të tilla si endometrioza ose kanceri i gjirit, ndër të tjera.

Çdo gjë që lexoni është vërtetuar shkencërisht. Në një studim të Treadmill Reviews , studiuesit testuan shishet e ujit të përdorura nga atletët për një javë, dhe zbuluan se numri i baktereve tejkalonte 900,000 njësi për centimetër katror. Kjo do të thotë më shumë baktere sesa mund të gjeni në një vend tualeti.

Për të qëndruar të hidratuar në mënyrë të sigurt, duhet të shmangni ripërdorimin e shisheve plastike të disponueshme. Blini një shishe qelqi ose inoksi dhe mbusheni sa herë që dëshironi./abcnews.al