Pelosi: Sulmi ndaj bashkëshortit do të ndikojë në vendimet e mia në politikë

schedule08:44 - 8 Nëntor, 2022

schedule 08:44 - 8 Nëntor, 2022

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, tha se sulmi brutal ndaj burrit të saj muajin e kaluar do të ndikojë në vendimin e saj nëse do të jetë pjesë e Kongresit.

Por Pelosi nuk zbuloi nëse kjo do të thotë se ajo do të largohet nga posti i saj drejtues ose jo.

Komenti i Pelosit erdhi ndërsa partia e saj po lufton për të mbajtur kontrollin e të dy dhomave të Kongresit në zgjedhjet afatmesme të së martës. Republikanët janë të favorizuar për të fituar kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve.

David DePape, 42 vjeç, është akuzuar për tentativë vrasjeje dhe krime të tjera shtetërore në sulm. Autoritetet kanë thënë se DePape ishte i përgatitur për të rrëmbyer dhe ndaluar Nancy Pelosi.

Gjatë intervistës së saj me Anderson Cooper të CNN, Pelosi tha se vendimi i saj nëse do të qëndrojë në udhëheqje “do të ndikohet nga sulmi që ndodhi.

/abcnews.al