“PD e vendosur që të mos ketë qeverisje me PS-në”, Frrokaj: Qeveria kujdestare me persona jo politike

schedule08:44 - 14 Shkurt, 2020

schedule 08:44 - 14 Shkurt, 2020

Ish Deputet i PD Andon Frrokaj është shprehur se qeveria kujdestare është krijimi i një qeverie që do të garantojë zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Nga ABC-ja e Mëngjesit përballë Enkel Demit ish deputeti demokrat është shprehur se Partia Demokratike është e e vendosur që të mos ketë asnjë qeverisje me PS-në dhe se personat që do të zgjidhjen për qeverinë teknike do të jenë persona jopolitikë.

“Partia demokratike nuk do të qeverisë me PS-së por një qeveri tranzitore që do të menaxhojë situatën parazgjedhore ëstë ajo që ka thënë ddhe mbështet PD-ja. Kjo qeveri do të jetë e zgjedhur me persona që gëzojnë integritetin personal dhe shoqëror për të shoqëruar vendin në zgjedhje të lira. Persona jo politike, formula e zgjedhjes do të vijë në hapa të mëtejshëm të këtyre personave, por PD është e e vendosur që të mos ketë asnjë qeverisje me PS-në. PD-ja kërkon vetëm zgjedhje të lira dhe të ndershme përmes një qeverie tranzitore. Duke futur në draftin e saj mbrojtjen e votës denoncimin e saj në lidhje me çdo abuzim të votës”, tha Frrokaj.

Gjithahstu is deputeti demkrat ka theksuar se qeveria kujdestare do të jetë një qeveri e cila do të krijojë besimin te shqiptarët, pasi besimi është humbur nga qytetarët.

Qeveria kujdestare do të jetë një qeveri e cila do të krijojë besimin te shqiptyarët, pasi besimi është humbur nga qytetarët. Njerëzit po ikin, vendi nuk është vetëm në krizë politike. Socialistet e ndershëm nuk e pranojnë rezultatin. 30 qershori ishte një farse qytetarët nuk moren pjesë, ato vetë votuan dhe nuk ju doli numri i barabartë me numrin e votuesve dhe fletëve të votimit. Këshilli i Evropës deklario se nuk pati zgjedhje në shqipëri se në shqipëri nuk ka përfaqësues në pushtetin lokal,” është shprehur ndër të tjera ish deputeti./ abcnews.al