Paskal Milo: Rama dhe Kurti duhej të merreshin vesh para konferencës për shtyp

schedule20:57 - 19 Shkurt, 2020

schedule 20:57 - 19 Shkurt, 2020

Ish-ministri i Jashtëm, Paskla Milo i ka cilësuar si të tepërta zhvillimet e fundit politike mes Kosovës dhe Serbisë, ku duket se është krijuar një hendek në marrëdhëniet mes dy vendeve.

Në një intervistë për gazetaren Linda Karadaku, në emisionin “Ballkan”, Milo duke iu referuar përplasjes së fundit mes Albin Kurtit dhe Edi Ramës, tha se dy kryeministrat duhet të ishin marrë vesh para konferencës për shtyp.

“Unë nuk dua ta përgjithësoj nivelin e marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Kosovës. Vërtet mund të ketë patur në momente të veçanta ndonjë ulje, por përgjithësisht tendeca ka qenë pozitive dhe marrëdhëniet kanë qenë shumë të ngushta. Ne në momente të veçanta.

Por le të flasin aktualisht, ka qenë e panevojshme u duhej kursyer shqiptarëve kjo ndjesi e këtyre ditëve, që midis Kosovës dhe Shqipërisë është krijuar një hendek, madje do ta quaja të tepërt dhe jo të mençur që kryeministrat e të dy vendeve në një konferencë shtypi, duke mos mjaftuar ajo çfarë kishin biseduar brenda zyrave të mund t’i shpallnin mosmarrëveshjet e tyre kaq hapur. Ndikoji negativisht në atmosferën e përgjithshme që duhet të kishte vizita për herë të parë e kryeministrit të qeverisë së re të Kosovës në Tiranë. Unë mendoj se kjo duhet kapërcyer me mirëkuptim, nuk është e thënë që për të gjitha çështjet të bien dakord sepse në fund të fundit pavarësisht se jemi një komb janë dy shtete që veprojnë në rrethana të ndryshme dhe jo gjithnjë mund të puqen interesat e dy shteteve. Nuk duhet të ngatërrohet koncepti i kombit dhe shtetit’, tha Milo. /abcnews.al