Parisienët të pastrehë: Duket se PSG së shpejti do të duhet të largohet nga Parc des Princes

schedule16:38 - 23 Nëntor, 2022

schedule 16:38 - 23 Nëntor, 2022

Gazetari Ben Jacobs raporton se Nasser Al-Khelaifi po shqyrton një lëvizje nga Parc des Princes. Një opsion i mundshëm është Stade de France.

Fakti është se PSG dëshiron të qëndrojë në stadiumin e vet dhe ta modernizojë atë (ta zgjerojë në 60,000 vende, duke shpenzuar 500 milionë euro për këtë), por klubi nuk është pronar i Parc des Princes dhe për këtë arsye nuk është ende gati të investojë. Këshilli i qytetit të Parisit po kërkon para të çmendura për ta blerë, katër herë më shumë se vlera e tregut.

Nasser Al-Khelaifi tha: Parisi meriton një stadium më të mirë. Ne duam të qëndrojmë. Por qyteti i Parisit po na shtyn të lëvizim.

Nasser Al-Khelaifi ka 2 alternativa:

1. Blini Stade de France. Qeveria franceze është shumë inkurajuese për këtë vendim, pasi shteti ka kohë që kërkon një blerës për këtë stadium. PSG aktualisht po mendon seriozisht të bëjë një ofertë.

2. Dy opsionet e tjera të zhvendosjes janë vende të reja pranë Parc des Princes. /G.D abcnews.al/