Parashikimi i motit, temperaturat ulen deri në -5°C në mesditë

schedule07:21 - 13 Janar, 2021

schedule 07:21 - 13 Janar, 2021

Sipas MeteoAlb masat ajrore verior që kanë depërtuar drejt jugut të kontinentit do të diktojnë mot me kthjellime dhe vranësira, por të ftohtë gjatë paradites.

Mesdita sjellë reshje dëbore në pjesën më të madhe të zonës malore ndërsa reshje të pakta shiu do ketë pjesa tjetër e vendit. Parashikohet që edhe mbrëmja të mbetet në të njëjtat kushte atmosferike.

Temperaturat e ajrit ulen më 3 gradë në mëngjes, por rënie të lehtë sjellë mesdita duke luhatur vlerat ditore nga -5°C deri në 10°C.

Era do fryjë mesatare dhe e fortë me shpejtësi 45km/h nga drejtimi Verior-Veriperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 4 ballë.

Kosova

Paraditja mbetet me kthjellime dhe vranësira të shpeshta dhe kthjellime të pakta. Pas mesditës do kemi reshje të pakta dëbore në territorin e Kosovës.

Maqedonia e Veriut

Mbetemi në ndikimin e vranësirave të dendura që kanë përfshirë gjithë rajonin e Ballkanit. Për pasojë motit do të mbetet me reshje të pakta dëbore ku herë pas here do kemi intervale me kthjellime.

Rajoni dhe Evropa

Vendet Skandinave dhe Gadishulli Iberik paraqiten me mot të kthjellët por të ftohtë. Ndërsa Ishujt Britanikë do kenë shira me intensitet të lartë. Po ashtu lindja, pjesërisht qendra dhe jugu i Evropës mbeten me vranësira dhe reshje dëbore./abcnews.al/