Pallati Mbretëror fsheh sekrete të tmerrshme, Princesha Diana u hodh nga shkallët, Elizabeth lindi vetëm dhe Megan përjetoi ferrin

schedule11:39 - 14 Qershor, 2022

schedule 11:39 - 14 Qershor, 2022

Fansat e familjes mbretërore britanike u tronditën nga lajmi i lindjes së një pasardhëseje tjetër të Mbretëreshës Elizabeth II. Princesha Beatrice dhe Edoardo Mapelli Mozzi u bënë prindër më 18 shtator 2021 në orën 23:42 në një spital në Londër.

Kaq mjafton të kujtojmë katër shtatzënitë e mbretëreshës aktuale Elizabeth II. Monarkja solli në jetë fëmijën e saj të parë në moshën 22-vjeçare. Në vitin 1948 lindi Princi Charles. Mbretëresha aktuale ka edhe tre fëmijë të tjerë, Ana, Andrzej dhe Eduard. Të gjitha këto shtatzëni dhe lindje u bënë në intimitetin e pallatit.  Ka shumë pak foto të mbretëreshës gjatë shtatzënisë së saj, shkruan abcnews.al.

Fëmijët e tjerë të Mbretëreshës kanë lindur gjithashtu në Buckingham Palace, përveç Anna, e cila lindi në Clarence House. Në atë kohë, pallati po rinovohej. Duke ndjekur trendet më të fundit, Mbretëresha Elizabeth II kërkoi praninë e bashkëshortit të saj në lindjen e djalit të saj më të vogël, Eduardit. Falë kësaj, Filipi u bë babai i parë në historinë e familjes mbretërore që mori pjesë në lindjen e pasardhësve të tij.

“Në muajin e katërt të shtatzënisë u hodha nga shkallët”.

Shfaqja e Diana Spencer në familjen mbretërore ringjalli dhe ndryshoi ngjarje në oborr. Lindja e trashëgimtarit të radhës u bë lajmi i kohës. Dukesha tregoi me krenari barkun e saj gjithnjë e më të rrumbullakosur. Ndryshe nga tradita, ajo vendosi të lindë në spital. Kur lindi djalin të saj të parë, Princin Ëilliam në 1982, ajo ishte 21 vjeç. Dy vjet më vonë, lindi Princi Harry. Dihet shumë më tepër për këto shtatzëni dhe lindje. Vetë Diana ishte e etur për të ndarë lajmin me publikun. Në një intervistë me gazetarin Andreë Morton, ajo zbuloi fakte tronditëse.

Ajo më pas tha: “Kur isha në muajin e katërt të shtatzënisë, u hodha nga shkallët duke u përpjekur të tërhiqja vëmendjen e burrit tim. I thashë se ndihesha e dëshpëruar dhe se po qaja gjatë gjithë kohës. Ai tha se po e ktheja në një problem nga asgjëja. Kështu që u hodha poshtë shkallëve”.

Vite më vonë, dihet se princesha Diana po përballej me një krizë mendore në atë kohë. Ajo kishte depresion, çrregullime të të ngrënit… Filloi të kishte probleme me buliminë dhe zëra në kokë për vetëvrasje. Kështu ajo kërkoi ndihmë dhe mbështetje. Burri i saj, Princi Charles nuk iu përgjigj. Më pas, çifti u divorcua në gusht 1996 dhe një vit më vonë Diana vdiq në një aksident me makinë,shkruan abcnews.al.

Dukesha Megan bëri një abort

Megan Markle duhej të përballej me probleme krejtësisht të ndryshme. Archie Harrison Mountbatten Ëindsor, fëmija i parë i Harry dhe Meghan lindi në maj 2019. Çifti ranë dakord që lindja të bëhej në fermën e tyre, Frogmore Cottage. Si pasojë e komplikimeve shëndetësore, plani duhej ndryshuar dhe përfundimisht lindja u bë në spital. Një vit më vonë, Megan pati një abort. Ajo e pranoi këtë në një rubrikë për Neë York Times.

Kjo është arsyeja pse ata të dy vendosën që shtatzënia e tretë të finalizohej në spital. Kjo ka ndodhur më 4 qershor të këtij viti. Lilibet “Lily” Ëindsor ka lindur në spitalin Santa Barbara në Kaliforni. Në një deklaratë, çifti bëri të ditur se Megan Markle dhe vajza e saj janë shumë mirë./abcnews.al