OKB: Gati 70% e popullsisë siriane kishte nevojë për ndihmë humanitare përpara tërmetit

schedule08:22 - 8 Shkurt, 2023

schedule 08:22 - 8 Shkurt, 2023

Organizata e Kombeve të Bashkuara tha se gati 70% e popullsisë së Sirisë kishte nevojë për ndihmë humanitare përpara tërmetit, një çështje që është komplikuar vetëm nga tragjedia.

Në një deklaratë të përbashkët, koordinatori i Përhershëm dhe Koordinatori Humanitar i Kombeve të Bashkuara përkohësisht për Sirinë dhe Koordinatori Rajonal Humanitar për Krizën e Sirisë thanë: “Kjo tragjedi do të ketë një ndikim shkatërrues në shumë familje.”

Deklarata përshkruan ndikimin e luftës 12-vjeçare të Sirisë, duke e përshkruar një vend si “përballë kolapsit ekonomik dhe mungesës së rëndë të ujit, energjisë elektrike dhe karburantit”.

Dyshja lëshuan një apel për të gjithë partnerët donatorë që të “sigurojnë ndihmën e nevojshme për të lehtësuar vuajtjet”.

OKB-ja dhe partnerët humanitarë thonë se aktualisht janë duke u fokusuar në nevojat imediate, duke përfshirë ushqimin, strehimin, artikujt joushqimor dhe ilaçet.

Në Siri, të paktën 1,832 njerëz kanë vdekur dhe 3,849 të tjerë janë plagosur si pasojë e një tërmeti shkatërrues që goditi të hënën.

/abcnews.al