Nuk keni dollapë të mjaftueshëm në shtëpinë tuaj? Zgjidhjet inteligjente të sugjeruara nga ekspertët

schedule07:20 - 19 Maj, 2022

schedule 07:20 - 19 Maj, 2022

Shumë shtëpi, veçanërisht në qendër të qytetit, kanë mungesë të konsiderueshme të hapësirave të magazinimit. Dhe nëse jeni pak si ne, atëherë me siguri një gardërobë dopio nuk është në gjendje të akomodojë as gjysmën e garderobës tuaj. Pra, si mund të gjeni një zgjidhje për këtë ekuacion të vështirë në mes të një krize të pasurive të paluajtshme? Krisztina Bell, themeluese e No Vacancy Home Staging, zbulon truket e zgjuara që do të rrisin hapësirën e disponueshme të ruajtjes dhe do ta bëjnë jetën tonë të përditshme më të lehtë.

Nëse nuk keni dollap në dhomën tuaj të gjumit

Nëse nuk keni dollapë, por keni çdo lloj hapësire qoshe në dhomën e gjumit, mund të provoni të instaloni një sistem organizimi në të. Vendosni një rresht raftesh dhe binarësh atje dhe ndani ato nga pjesa tjetër e dhomës me një ekran ose perde të palosshme. Përndryshe, nëse keni hapësirë ​​të mjaftueshme, Bell go-to janë komodina me rafte, sirtarë, shporta dhe garderobë të rrotulluar.

Nëse keni një televizor në dhomën tuaj të gjumit, gjeni një pjesë të mobiljeve me rafte ose dollapë që mund t’i vendosni poshtë për të ruajtur sendet. Hapësirën poshtë krevatit mund ta përdorni edhe për të ruajtur rrobat apo aksesorët e stinës. Bell madje ka një manekin prej pëlhure në dhomën e saj të gjumit që e përdor për të mbajtur sende si bizhuteri, shalle dhe kapele.

Nëse nuk keni dollap në sallë

Pra, keni shpesh mysafirë, por askund për të varur xhaketat e tyre? Mos u shqeteso. Merrni një murg për një pallto dhe vendoseni në një cep për të mbajtur kapele dhe pallto. Disa kanë gjithashtu një kuti për çadra në fund. Nëse nuk keni hapësirë ​​as për këtë, bëhuni kreativ me muret për shembull mund të vendosni varëse dhe grepa në hyrjen e përparme, në korridor ose në korridor. Bell shton se së fundmi ka parë një shtëpi me kabinete hyrëse, në stilin e palestrës. Mund të jetë një zgjedhje e lezetshme e dizajnit për përdorim në një hapësirë ​​më të vogël.

Nëse nuk keni një gardërobë për liri

Një familje zakonisht ka një bollëk prej lirish. Mendoni: peshqirë, çarçafë, këllëf jastëku, batanije, madje edhe sende qepëse. Pra, nëse nuk keni një dollap për liri, gjetja e vendeve për të ruajtur të gjitha këto gjëra mund të jetë e vështirë. Bell sugjeron përdorimin e rafteve sipër tualetit për të grumbulluar peshqirë, me sende më të vogla në shporta ose kontejnerë. Batanijet dhe çarçafët mund të vendosen në enë plastike të cekëta dhe të ruhen nën shtrat./abcnews.al