“Nuk jam budallaqe”, gruaja më e vjetër në botë përdor Twitter-in pa problem dhe jep mendime për të gjithë

schedule14:09 - 27 Janar, 2023

schedule 14:09 - 27 Janar, 2023

Ajo i ka mbijetuar tmerreve të dy luftërave botërore, një lufte civile dhe dy pandemive globale.

Maria Branias Moreira, e lindur në SHBA, është shpallur personi më i vjetër në botë nga Guinness Ëorld Records, pas vdekjes së murgeshës franceze Andre pak ditë më parë në moshën 118-vjeçare.

Morera i ka kaluar 22 vitet e fundit në një shtëpi të moshuarish në Katalonjë, Spanjë, por ajo ka lindur pothuajse 116 vjet më parë mijëra kilometra larg, në San Francisko.

Lindja e saj më 4 mars 1907 erdhi më pak se katër vjet pasi vëllezërit Wright kryen fluturimin e parë me energji elektrike dhe dy vjet para se të fillonte ndërtimi i Titanikut fatkeq.

Pavarësisht se është vetëm disa javë larg ditëlindjes së saj të 116-të, Morera përdor Twitter-in, me pak ndihmë nga vajza e saj, për të komunikuar me mijëra ndjekësit e saj.

“Unë jam e vjetër, shumë e vjetër, por jo budallaqe”, shkruhet në biografinë e saj në Twitter.

Morera lindi një vit pasi prindërit e saj emigruan në SHBA. Tetë vjet më vonë, familja u kthye, por udhëtimi i tradhtoi shpresat e tyre.

Babai i saj vdiq nga tuberkulozi pulmonar në fund të udhëtimit transatlantik, ndërsa ajo humbi përgjithmonë dëgjimin në njërin vesh pas një rënieje, sipas Rekordeve Botërore të Guinness.

Familja mbërriti në Barcelonë gjatë Luftës së Parë Botërore.

Ajo besohet të jetë një nga njerëzit më të moshuar që është shëruar nga Covid-19, pasi ka rezultuar pozitiv në maj 2020.

Moreira, e cila ka tre fëmijë, 11 nipër e mbesa dhe 13 stërnipër, tha se ishte “e habitur dhe mirënjohëse” për interesin që kishte krijuar pozicioni i saj i ri, por që ditët e fundit ajo kishte qenë e stresuar dhe nuk do të jepte më intervista.

“Kam nevojë për paqe dhe qetësi”, shkroi ajo në Twitter. “Unë jetoj në Residència Santa María del Tura për 22 vjet dhe nuk dua që jeta e përditshme e banorëve apo stafi që kujdeset për ne të ndryshojë.”

Titulli i personit më të vjetër të regjistruar ndonjëherë i përket Jean-Louise Calman. E lindur më 21 shkurt 1875, ajo jetoi 122 vjet e 164 ditë, sipas rekordeve botërore Guinness./abcnews.al