Nuk donte që të vaksinoheshin kundër Covid, nëna rrëmben fëmijët

schedule08:55 - 6 Janar, 2022

schedule 08:55 - 6 Janar, 2022

Një nënë e dy fëmijëve në Spanjë është burgosur për rrëmbimin e fëmijëve të saj për të penguar ish-bashkëshortin e saj që t’i vaksinonte kundër Covid-19. 46-vjeçarja akuzohet për “rrëmbim të të miturve”, pas një padie të ngritur nga ish bashkëshorti i saj.

Burri u ankua se nuk kishte pasur asnjë informacion për dy fëmijët e tyre, 12 dhe 14 vjeç, që nga fillimi i nëntorit dhe akuzoi ish-gruan e tij se i kishte rrëmbyer në mënyrë që ata të mos vaksinoheshin.

46-vjeçarja u vetë-dorëzua ditën e djeshme në Sevilje. Gjyqtarja përgjegjëse e çështjes ka njoftuar menjëherë policinë, pasi ndaj saj ishte lëshuar një “urdhër arresti” dhe ka njoftuar gjithashtu babain” e dy fëmijëve, sipas të njëjtin burim. Sipas një zëdhënësi të policisë, dy fëmijët ndodhen tashmë me babain.

Spanja është një nga vendet me normat më të lartë të vaksinimit. 90% e qytetarëve mbi 12 vjeç janë vaksinuar me të dyja dozat.

/abcnews.al