Një kërcënim i papritur, NASA “bllokon” shëtitjen në hapësirë

schedule18:46 - 1 Dhjetor, 2021

schedule 18:46 - 1 Dhjetor, 2021

NASA shtyu një shëtitje hapësinore të planifikuar të ndodhte dje, pasi u njoh me një kërcënim të mundshëm të sigurisë nga disa mbeturina hapësinore. Është e paqartë se nga vijnë mbeturinat, por vonesa vjen rreth dy javë pasi Rusia hodhi në erë një nga satelitët e saj në orbitë, duke krijuar mijëra fragmente të rrezikshme që kërcënuan stacionin hapësinor.

Astronautët e NASA-s Kayla Barron dhe Thomas Marshburn ishin gati të vishnin kostumet hapësinore dhe të largoheshin në mënyrë që të zëvendësonin një antenë në pjesën e jashtme të stacionit. Do të ishte shëtitja e pestë në hapësirë ​​për Marshburn dhe e para për Barron.

Por përpara se të niseshin, personeli i NASA-s në kontrollin e misionit ndaloi ecjen në hapësirë./abcnews.al