Një avion izraelit rrëzohet në Siri

schedule10:24 - 10 Shkurt, 2018

schedule 10:24 - 10 Shkurt, 2018

Një avion luftarak izraelit F-16 është rrëzuar nga antiajrorët sirianë, pas një sulmi ndaj objektivave iranianë në Siri.

Lajmin e ka bërë të ditur ushtria izraelite, sipas së cilës, dy pilotët kanë shpëtuar pasi dolën në kohë me parashutë.

BBC raporon se kjo është hera e parë që Izraeli humb një avion në konfliktin sirian.

Izraeli po sulmon nga ajri pasi një dron iranian u lëshua në Izrael dhe u kap nga radarët./abcnews.al