“Nike” largohet nga Rusia, aktiviteti reduktohet muajt e ardhshëm

schedule14:17 - 23 Qershor, 2022

schedule 14:17 - 23 Qershor, 2022

Prodhuesi amerikan i veshjeve sportive Nike po bën një dalje të plotë nga Rusia, tre muaj pasi pezulloi veprimet e saj atje.

“NIKE ka marrë vendimin të largohet nga tregu rus. Prioriteti ynë është të sigurohemi se po i mbështesim plotësisht punonjësit tanë, ndërkohë që reduktojmë me përgjegjësi operacionet tona gjatë muajve të ardhshëm”, tha firma në një deklaratë të dërguar me email për Reuters.

Nike tha më 3 mars se do të pezullojë përkohësisht operimet në të gjitha dyqanet e saj në Rusi në përgjigje të veprimeve të Moskës në Ukrainë, duke shtuar se ato ende të hapura operoheshin nga partnerë të pavarur.

Ajo iu bashkua markave të tjera të mëdha perëndimore, si McDonald’s dhe Google, duke konfirmuar se do të largohej plotësisht nga vendi. /abcnews.al