Ngjyra të guximshme, kapele dhe doreza, Mbretëresha Elizabeth la trashëgiminë e saj në modë

schedule11:15 - 9 Shtator, 2022

schedule 11:15 - 9 Shtator, 2022

Si në jetën publike ashtu edhe në veshjet e saj, Mbretëresha Elizabeth la gjurmët e saj, duke ndjekur me besnikëri dhe respekt rolin e saj si monarke. Për këtë arsye në paraqitjet e saj ka preferuar linjat klasike dhe të pastra, duke mbetur gjithmonë elegante dhe me stil. Ajo duket se nuk i interesonte shumë moda, por padyshim që kishte lançuar stilin e saj, i cili nuk kaloi pa u vënë re.

Monarkja 96-vjeçare, e cila zhyti në zi Britaninë me vdekjen e saj, kishte gjetur një mënyrë për të vendosur në linjat strikte të paraqitjeve të saj qëndrimet e veshjeve të saj. Ajo zgjodhi ngjyrat dhe printet e ndezura, kapele “të pafytyrë”, të cilat u bënë marka e saj, si dhe dorezat, thotë revista Time.

Elizabeth mund të vishej rastësisht me të njëjtën elegancë. Ndërsa ajo ishte parë rrallë e veshur me pantallona, ​​një vizitë në spital kërkoi një kostum me pantallona gri.

Hazel Clark, profesoreshë e modës në shkollën Parsons, beson se zgjedhjet e veshjeve të mbretëreshës zbuluan qartë stilin e saj personal. “Unë do të preferoja t’i përshkruaja zgjedhjet e veshjeve të mbretëreshës si “jo modë “, por me një sens shumë të fortë stili, të cilin ajo e zhvilloi dhe e përsosi gjatë gjithë jetës së saj. Ndjenja e qëndrueshmërisë në pamjen e saj krijoi besim dhe jetëgjatësi”, tha Clark./abcnews.al