Ngjela: Rama duhet të ishte nën hetim, shkon nga një varrim në një tjetër duke fshehur diçka

schedule08:05 - 28 Dhjetor, 2019

schedule 08:05 - 28 Dhjetor, 2019

I ftuar mbrëmjen e djeshme me gazetaren Mirela Milori, Avokati Spartak Ngjela tha se Prokurori i ri i Përgjithshëm Olsjan Çela është i aftë profesionalisht dhe se e ka nisur mbarë punën.

Sipas Ngjelës, Kryeprokurori në lidhje me ngjarjet e pas tërmetit, e ka kuptuar, dhe e ka të qartë, çfarë është bërë në këto zona. Gjithashtu Ngjela foli edhe në lidhje me diskutimin, dhe kundërshtimet e ndryshme ditët e fundit, për kreun e sapozgjedhur të SPAK Arben Kraja.

Sipas Ngjelës, Kraja nuk është i implikuar, dhe nuk ka lidhje me sigurimin e kohës së komunizmit. Ngjela theksoi se dokumentet që kanë dalë për Arben Krajën, nuk e fajësojnë Krajën, dhe se kreu i SPAK ka kaluar vettingun nga i cili ka rezultuar si i përshtatshëm.

Pjesë nga biseda në studio:

Mirela Milori: Prokurori i ri i Përgjithshëm e ka nisur hetimin dhe ka filluar me Durrësin, besoni se do arrihet kjo?

Spartak Ngjela: Po besoj, ka një rregull në karrierën e prokurorëve. Të gjithë prokurorët në perëndim, në vendet demokratike që janë përplasur me mafian kanë bërë karrierë politike. Kjo është ambicia e prokurorëve në perëndim, nuk është paraja. Prokurori i ri i Përgjithshëm është i aftë profesionalisht dhe kam përshtypjen që e ka të qartë çfarë është bërë dhe e kupton. Kam përshtypjen se kërkon të bëj karrierë, në kuptimin e mirë të fjalën duke i shërbyer shoqërisë së vet. Është i aftë dhe e ka filluar punën mbarë. Hapin e parë e ka nisur mbarë dhe profesionalisht është i aftë.

Mirela Milori: Ndërkohë është ngritur SPAK por me një drejtues të kontestuar. Ka qenë Z. Agron Tufa që ka nxjerrë një letër që e implikon Arben Krajën si hetues para viteve 90’, keni një opinion?

Spartak Ngjela: Nga ato që pashë nuk kanë të drejtë ta akuzojnë për diçka të tillë. Është hetues në vitin 1990, s’ka lidhje me sigurimin. Në 1989 ose 90’ është ndarë hetuesia e krimeve ordinere nga politika. Nuk kishte lidhje fare dhe me atë që thonë se paska dënuar 2 njerëz për shkelje kufiri pa leje, ajo është vepër penale edhe sot. Është në Itali, në Greqi, pra nga këto që kanë publikuar s’ka gjë që e implikon. Pastaj këta janë testuar nga ONM, ka kaluar vettingun.

Mirela Milori: Si e shihni ngritje e SPAK, e mendoni sinjal pozitiv të vendosjes së politikanëve përpara drejtësisë apo keni dyshime për këtë?

Spartak Ngjela: Akuza nuk do të thotë gjykim. Nuk e dimë çfarë do bëjnë prokurorët e SPAK dhe se si do strukturohen. Pozitive është që amerikanët kanë thënë se do dërgojnë 35 hetues, ajo që kuptoj unë është se do të kemi një lloj ONM-je, një suport ndërkombëtar profesional dhe mendoj se nuk do të ketë shkelje në hetim. Dua të them që korrupsioni këtu është i madh, dhe mos mendoni se hetimi dhe gjykimi i korrupsionit është i lehtë./abcnews.al