“Ne kemi lirinë, na jepni krahë për ta mbrojtur”, Zelensky i dhuron deputetit britanik helmetën e një piloti

schedule15:08 - 8 Shkurt, 2023

schedule 15:08 - 8 Shkurt, 2023

Presidenti Zelensky në mbyllje të fjalimit të tij, i ka dhuruar Hoyle, kryetarit të Dhomës së Komunave, helmetën e një piloti luftarak ukrainas.

“Kjo është një nga asetet më të suksesshme dhe i përket një prejt mbretërve tanë”, tha Zelensky.

Në helmetë shkruhet:  “Ne kemi lirinë, na jep krahë për ta mbrojtur atë”.

Sipas The Guardian dhurimi i helmetës së një piloti të forcave ajrore ukrainase nga Zelenskiy është një vendim i zgjuar, pasi udhëheqësi ukrainas u kërkoi aleatëve avionë luftarakë.

/abcnews.al