Ndryshimet Kushtetues, Soreca: Nuk i kemi parë propozimet e PD-së, por kjo është shenjë e demokracisë

schedule13:07 - 21 Tetor, 2021

schedule 13:07 - 21 Tetor, 2021

Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca ka deklaruar se lëvizjet e fundit të opozitës me amendamentet për ndryshimet Kushtetuese janë vënia në funksion e Demokracisë.

Sipas Sorecës, ende nuk janë njohur me ndryshimet e propozuar nga PD, por megjithatë ai tha se kjo është diçka pozitive dhe iniciativat do diskutohen mes Qeverisë dhe Opozitës.

“Për hartën territoriale e cila u propozua nga opozita nuk kemi pas mundësinë ta shohim por e dimë që është dorëzuar nga PD në parlament. Por siç e thashë edhe dje kur prezantova raportin e progresit pra kjo është demokracia dhe ja se si po funksionon ajo. Pra është kthyer në parlament . Ajo sjell iniciativat e veta të cilat do të diskutohen me qeverinë dhe opozitën” tha Soreca.

Partia Demokratike ka depozituar në Kuvendin e Shqipërisë propozimet e saj për ndryshimet kushtetuese. Amendametet e PD përmbajnë ndryshime kushtetuese për reformën zgjedhore, për reformën territoriale dhe për Vettingun e politikanëve./abcnews.al/