Ndotet sërish Gjanica në Fier, shëndeti i banorëve në rrezik

schedule11:18 - 22 Gusht, 2020

schedule 11:18 - 22 Gusht, 2020

Ndotja e Gjanicës kërcënon prej vitesh shëndetin e banorëve të Fierit.

Por, ditët e fundit duket se ndotja në këtë lum është shtuar së tepërmi, duke bërë që era e keqe të shpërndahet në të gjithë zonën.

 

Burime për Abc News bëjnë me dije se shkak i kësaj ndotje është bërë derdhja e hidrokarbureve dhe dyshimet kryesore janë për Rafinerinë e Fieri.

Ndërkohë Inspektoriati mjedisor në lidhje me këtë situatë të rënduar, si gjithmonë pohon se po punojnë për gjetjen e shkaktarëve dhe pse deri më tani nuk ka asnjë masë në lidhje me këtë. /abcnews.al