Ndahet nga jeta komediani dhe shkrimtari, Barry Cryer

schedule13:06 - 27 Janar, 2022

schedule 13:06 - 27 Janar, 2022

Legjenda e komedisë britanike Barry Cryer, ka ndërruar jetë në moshën 86-vjeçare. Lajmin e hidhur e ka dhënë familja e të ndjerit, të cilët kanë shkruar se ai “vdiq i qetë, në gjendje shpirtërore të mirë dhe me familjen e tij rreth tij”.

Ndërkohë, shumë miq e adhurues kanë shprehur ngushëllimet në rrjetet sociale.

I lindur në Yorkshire në vitin 1935, karriera e tij filloi në teatrin Windmill në West End të Londrës, i cili shfaqte akte komedie midis shfaqjeve të rrezikshme për të cilat ishte më i njohur.

Cryer fillimisht u pa nga David Frost, i cili e ftoi atë të shkruante për The Frost Report, i cili u transmetua për herë të parë në vitin 1966.

Aktori tha në 1998: “Unë nuk kam pasur një karrierë, vetëm një seri incidentesh. Unë kam qenë për fat të mirë gjatë gjithë jetës sime.”/abcnews.al