NASA: Zbulohen avujt e ujit në atmosferën e një ekzoplaneti pranë Tokës

schedule14:30 - 14 Janar, 2022

schedule 14:30 - 14 Janar, 2022

Agjencia amerikane e hapësirës (NASA) ka njoftuar se avujt e ujit janë zbuluar në atmosferën e ekzoplanetit TOI-674b , i cili ndodhet rreth 150 vite dritë nga Toka. Është një nga të paktët ekzoplanetë ku deri më sot është zbuluar ujë në formën e avullit.

Planeti, i cili konsiderohet relativisht afër Tokës, u zbulua dhe u studiua nga teleskopët hapësinorë amerikanë Hubble, TESS dhe Spitzer. Ai është pak më i madh se Poseidoni dhe lëviz rreth një ylli të kuq relativisht të ftohtë, më pak se gjysma e madhësisë së Diellit. Eksoplanetit i duhen më pak se dy ditë (kohëzgjatja e vitit) për një orbitë të plotë rreth yllit të tij.

Mbetet e paqartë se sa avuj uji ka në atmosferën e tij, të cilën shkencëtarët do të përpiqen ta hetojnë me vëzhgime të mëtejshme, duke përfshirë teleskopin hapësinor James webb të sapo zhvilluar, i cili u lëshua së fundmi dhe do të “fusë në punë” këtë vit./abcnews.al