Mund të parandalojnë shumë sëmundje, efektet e mahnitshme që kanë arrat në trup

schedule03:36 - 5 Tetor, 2022

schedule 03:36 - 5 Tetor, 2022

Ka shumë arsye pse duhet t’i përfshini menjëherë në dietën tuaj të përditshme. Sasia që duhet të merret është shumë e vogël por efekti që kanë në shëndetin e përgjithshëm është i pabesueshëm. dhe efekti Përfshini 5 arra në ditë në dietën tuaj ditore dhe do të merrni këto përfitime shëndetësore:

– zvogëloni madhësinë e belit me më shumë se një centimetër
– reduktoni rrezikun e diabetit
– parandalimin e kancerit
– zvogëlojnë shanset për të zhvilluar sëmundje të zemrës
– mbështet shëndetin e trurit
– ndihmojnë në uljen e kolesterolit
– ndihmojnë në forcimin e flokëve, lëkurës dhe thonjve.

Arrat janë aq të mira për trupin tuaj, sa efekti i konsumimit të tyre mund të dallohet vetëm pas 4 orësh konsumimi. Çfarë ndodh me trupin tuaj 4 orë pasi keni ngrënë 5 arra? Gjatë asaj periudhe, arrat furnizojnë trupin me lëndë ushqyese dhe vitamina. Arrat njihen edhe si stabilizues të stresit.

Antioksidantët në arrat forcojnë zemrën dhe luftojnë radikalet e lira që dihet se shkaktojnë sëmundje të zemrës. Acidet yndyrore omega-3 reduktojnë ndjenjat e depresionit dhe simptomat e ADHD. Organet fillojnë të punojnë në mënyrë më efikase, duke parandaluar bllokimin e arterieve dhe efekte të tjera negative.

Nëse konsumohen në moderim, nuk do të shkaktojnë shtim në peshë, por përkundrazi, do të mbështesin shëndetin, do të rregullojnë peshën dhe madhësinë e belit. /abcnews.al