“Mund të kemi bërë ndonjë gabim”, Sallabanda: E pafalshme që mjekët të mos përdorin maskë

schedule22:41 - 27 Maj, 2020

schedule 22:41 - 27 Maj, 2020

Mjeku Kita Sallabanda në një lidhje me “Skype” në emisionin “Byro Politike” ka folur për situatën e koronavirusit.

Sallabanda tha për gazetaren Juli Xhokaxhi se rruga më e madhë e përhapjes së virusit është vija ajrorë, gjithashtu duhet të ndërgjegjësohemi e do të jetojmë për një kohë të gjatë me këtë virus. Ai theksoi se situata në Spanjë është duke u qetësuar, por shtoi se duhet të respektohen masat sidomos në spitale.

“Kam parë në një reportazh se brenda spitalin të QSUT mjekët nuk kishin vënë maska”, u shpreh ai.

Ndërkohë epidemiologu Erion Dasho gjithashtu theksoi se justifikimi i mosrespektimit të masave është i pafalshëm.

Të dy mjekët janë dakordësuar për faktin se personeli shëndetësor që punon në një ambient që ka rrezik, duhet të punojë me masa mbrojtëse.

Erion Dasho: Ne tani po trajnojmë mjekët e familjes dhe pacienti duhet të përdorë maskë. Nuk është më situata e parë kur nuk kishte maska.

Sallabanda: Duhet të jemi të ndërgjegjshëm se virusi është me ne. Dhe ne duhet të respektojmë masat për parandalimin e COVID-19. Nuk duhet të ndalojmë , protesta, takime, por duhet  t’i bëjmë duke respektuar masat e izolimit. Situata në Shqipëri besoj është e kontrolluar, por duke treguar kujdes, them se do të kalojë.

Po flitet për një të dytë, a rrezikohemi?

Sallabanda: Ne mjekët, mund të kemi bërë ndonjë gabim, pasi në fillim nuk kishim informacion të plotë. Por OBSH është shprehur se edhe nëse do të ketë valë të dytë do të jetë me intensitet të ulët. Nuk thuhet se nuk ka për të pasur, por nuk do të ketë të njëjtin intensitet. Unë personalisht jam i mendimit që nuk do të ketë një valë të dytë, ndërsa shtoi se disa vende në Spanjë ka filluar plazhi./abcnews.al