Moti i keq, humbin jetën 48 persona në Afganistan dhe Pakistan

schedule12:54 - 13 Janar, 2020

schedule 12:54 - 13 Janar, 2020

Të paktën 48 persona kanë humbur jetën në Pakistan dhe në Afganistan si pasojë e temperaturave të ulëta dhe motit të keq.

Mediat ndërkombëtare bëjnë medije se deri më tani në Pakistan si pasojë e borës dhe e temperaturave shumë të ulëta kanë humbur jetën 30 persona.

Ndërkohë në Afganistan kanë humbur jetën të paktën 18 persona, duke përfshirë gra dhe fëmijë, kanë thënë zytarët e provincave.

Banorët e kryeqytetit afgan, Kabul, ku temperaturat kanë rënë në -15 gradë Celsius kanë anashkaluar drejtimin e makinave për shkak të rrugëve të papërshtatshme.