Moldavia bën ndryshime në Kodin Zgjedhor, përjashton nga zgjedhjet të gjithë politikanët pro-rusë

schedule17:21 - 4 Tetor, 2023

schedule 17:21 - 4 Tetor, 2023

Parlamenti i Moldavisë nisi sot masat për të parandaluar anëtarët e partisë së jashtëligjshme pro-ruse Shor që të konkurrojnë në zgjedhjet lokale me parti të tjera ose si të pavarur.

Gjykata Kushtetuese e shpalli partinë antikushtetuese qershorin e kaluar, por të martën sqaroi se anëtarët e saj kanë të drejtë të marrin pjesë në zgjedhjet vendore të 5 nëntorit, për sa kohë që nuk përfaqësojnë Shor.

Partia, e udhëhequr nga biznesmeni në mërgim Ilan Shor, ka organizuar protesta kundër Presidentes Maia Sandu dhe qeverisë së saj për muaj të tërë për çmimet e larta të mallrave. Sandu akuzoi Shore dhe Rusinë për përpjekje për të destabilizuar Moldavinë pas pushtimit rus të Ukrainës, të cilin ajo e kritikoi ashpër.

Sot, në një aksion që synon drejtpërdrejt anëtarët e Shor, parlamenti miratoi një ndryshim në Kodin Zgjedhor për të ndaluar “individë të caktuar” të kandidojnë për poste në zgjedhjet lokale. Agjencive ligjzbatuese u kërkohet të paraqesin një listë me emra në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, i cili do të hartojë listën përfundimtare të personave të ndaluar të marrin pjesë në zgjedhje.

Më herët sot një komitet qeveritar i urgjencës, i udhëhequr nga kryeministrja Doreen Rechean, urdhëroi hartimin e një liste të tillë “për të siguruar procese demokratike në zgjedhjet e ardhshme dhe për të eliminuar rrezikun për shtetin”.

“Kremlini dëshiron që oligarku i tij (Shor) të fitojë pushtetin në Moldavi, në mënyrë që ai të mund të shpëtojë nga akuzat penale, të kërcejë në melodinë e Kremlinit dhe të godasë Ukrainën pas shpine. Nuk do ta lejojmë”, tha nënkryetari i Kuvendit, Mihai Popsoi.

Shor, i cili jeton në Izrael, u dënua në mungesë me 15 vjet burg prillin e kaluar për një skandal bankar dhe pastrim parash. SHBA dhe Bashkimi Evropian kanë vendosur sanksione ndaj tij. Si ai ashtu edhe Rusia mohojnë se dëshirojnë të destabilizojnë Moldavinë. Moska gjithashtu mohon akuzat e Sandu se ai u përpoq ta rrëzonte atë.

Të martën, ambasadori i Kishinjeut në Moskë u thirr në Ministrinë e Jashtme ruse dhe u informua se Rusia do të marrë masa të ngjashme, pasi kreu i agjencisë Sputnik Moldavi u dëbua nga Moldavia më 13 shtator.