Misteri i anijes me 1 780 kafshë në bord. Endet nëpër Mesdhe, por askush nuk e pranon në port

schedule11:45 - 9 Mars, 2021

schedule 11:45 - 9 Mars, 2021

Kursi i anijes Elbeik, e cila endet për muaj të tërë në Mesdhe, është kthyer në një thriller, duke transportuar më shumë se 1,700 bagëti nga një vend në tjetrin.

Gjithçka filloi dhjetorin e kaluar kur Elbeik dhe një anije tjetër, Karim Allah, do të transportonin kafshët, të cilat përfshinin dema për t’u shumuar në Tarragona dhe Cartagena, Spanjë. Megjithatë, kjo nuk ndodhi kurrë – të paktën për Elbeik.

 

 

Të dy misionet patën probleme kur iu refuzua hyrja në vende të ndryshme, përfshirë Turqinë dhe Libinë, nga frika se kafshët kishin një sëmundje, por që fatmirësisht nuk prek njerëzit. Kjo mobilizoi autoritetet spanjolle të cilët deklaruan se nëse kafshët mbërrinin në Spanjë do të duhej të vriteshin nga frika e sëmundjes.

Pronarët e anijeve dhe kafshëve filluan të kërkonin një zgjidhje. Arsyetimi kryesor është se kafshët nuk mund të ktheheshin përsëri në Bashkimin Europian. Sidomos për anijen Karim Allah, i cili kishte  më shumë se 800 kafshë.

Raporti, i përpiluar pasi zyrtarët spanjollë zbuloi se 22 prej këtyre kafshëve kishin ngordhur dhe disa prej tyre ishin hedhur në det, raporton abcnews.al

“Karim Allah” u largua nga Spanja, me destinacion Alexandretta, në bregdetin mesdhetar të Turqisë.

Sipas aktivistëve për të drejtat e kafshëve, anija ndryshoi kursin dhe u drejtua për në Tripoli, Libi, ku megjithatë, bagëtitë nuk u pranuan për shkak të rasteve të dyshuara të një sëmundje.

 

Gjuha Blu( Bluetongue) është një sëmundje virale me një periudhë inkubacioni 5-10 ditë që nuk transmetohet te njerëzit. Anija kërkoi të ankorohej në Tunizi për tu furnizuar me ushqim por kërkesa u refuzua. Më 28 janar, anija ndodhej  në ujërat e Augusta në pjesën lindore të Siçilisë.

Ekuipazhi njoftoi rojën bregdetare të kryeqytetit të Sardenjës për sigurimin e ushqimit për kafshët. Autoritetet italiane po përgatisnin një inspektim për të verifikuar situatën në anije, por anija u largua pa u paralajmëruar dhe sipas hartave, u drejtua për në Kartagjenë.

Elbeik dhe përfshirja e Greqisë

Ndërsa Karim Allah ndodhej në Spanjë, Elbeik filloi të lundronte për në Mesdhe për të gjetur një zgjidhje, ndërsa Greqia u përfshi padashje në këtë çështje.

Elbeik gjatë udhëtimit të tij ka kaluar nëpër Turqi, Libi, Egjipt dhe Qipro për t’u kthyer  përfundimisht në Spanjë. Sidoqoftë, duket se anija  kërkoi të kalonte përmes Greqisë dhe konkretisht në Pire.

Kjo sinjalizoi një alarm për qeverinë greke dhe posaçërisht për Ministrinë e Zhvillimit Rural me Zëvendës Ministren, Fotini Arabatzi dhe Komisioneren Europiane për Shëndetësinë, Stella Kyriakidou që u munduan të gjenin një zgjidhje për situatën, pasi Greqia nuk ka një stacion për të kontrolluar  kafshët e gjalla në port.

Kjo do të thotë se nuk do të ishte e mundur në asnjë rast të lejohej që anija të vendosej në një port Grek, në mënyrë që kafshët  t’i nënshtroheshin kontrolleve veterinare, raporton abcnews.al

Çështja e Elbeik është komplekse pasi, përveç aspektit financiar, ka të bëjë edhe me situatën e kafshëve,  me organizata për mirëqenien e tyre që tregojnë se kafshët nuk duhet të vriten nëse mund të kurohen. Nga ana tjetër, duke pasur parasysh që, sipas Guardian, disa nga kafshët tashmë kanë ngordhur, çështja e shëndetit më të gjerë publik lind dhe kërkon vëmendje të veçantë.

Pas ndërhyrjes së Komisioneres Qipriote për Shëndetin dhe Sigurinë e Ushqimit të Bashkimit Europian, Stella Kyriakidou, Greqisë iu kërkua t’i siguronte ndihmë anijes, duke i siguruar  në karburant dhe ushqim.

Me kërkesë të anijes, e cila ndodhej në ujërat ndërkombëtare pranë Milos, u dha drita jeshile për arsye humanitare për të shkuar në Kretë për karburant dhe në Kalamata për ushqim.

Sipas marinetraffic.com, Elbeik tashmë ndodhet në gjirin e Kalamata.

 

Për shkak të ngarkesës dhe frikës të sëmundjes, një operacion i madh është organizuar nga Autoriteti Qendror i Kalamata dhe një degë e Shërbimit Veterinar, për të siguruar  të gjitha procedurat e nevojshme shëndetësore.

Përfaqësuesit e Karim Allah dhe Elbeik fajësuan zyrtarët e Ministrisë Spanjolle të Bujqësisë për gjendjen e tyre, duke i akuzuar ata për gabime në certifikimin e  shëndetit të kafshëve./abcnews.al