Minister Bledi Cuci, presents the process of evaluating earthquake-damaged buildings

12:07 | 14/12/201912:070

Head of Operational Office for Natural Disaster Management, Minister Bledi Cuci said in a press release that there are about 300 engineers on site to survey quake-damaged homes.

“The evaluation course has been in two phases,we had an urgent need to go to all the buildings that might be in danger not only for the residents who lived in them, but also for the dwellings around them.

In the first phase after the shock until December 6-7 we were treated with urgency by evaluating the buildings and  evidenced buildings that were endangering the lives of residents.

So it consisted of an urgent evaluation, only the buildings that had the structure severely damaged and could collapse./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono