Minatori humbi jetën, arrestohet armatori i minierës në Bulqizë, procedohet brigadieri

schedule10:52 - 25 Shkurt, 2021

schedule 10:52 - 25 Shkurt, 2021

Minatori Fiqiri Karaj humbi jetën ditën e djeshme ndërsa punonte në një nga galeritë e zonës D në një minierë të Bulqizës.

Në lidhje me ngjarjen, policia ka arrestuar 61-vjeçarin Çaush Duriçi, me detyrë armator në minierë si dhe ka proceduar penalisht në gjendje të lirë 50-vjeçarin F. K., i cili ka detyrën e brigadierit, për shkelje të rregullave të mbrojtjes në punë.

Dy punonjësit e lartpërmendur kanë pasur detyrimin ligjor për kontrollin e vazhdueshëm të gjendjes teknike të galerisë, dhe sipas policisë për pasojë të neglizhencës së tij humbi jetën të mërkurën 49-vjeçari Karaj.

Fiqiri Karaj, i cili bënte detyrën e vagonistit, u dërgua i plagosur drejt spitalit të Bulqizës, por humbi jetën rrugës. sb/abcnews.al/