Meta mesazh ngushëllimi presidentit egjiptian për sulmin

schedule10:00 - 25 Nëntor, 2017

schedule 10:00 - 25 Nëntor, 2017

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka shprehur ngushëllimet për sulmin e ndodhur dje në një xhami në Egjipt, ku humbën jetën 300 vetë.

Në mezazhin e ngushëllimit dërguar presidentit të Egjiptit, Meta ka dënuar sulmin terrorist dhe ka shprehur mbështetje për popullin egjiptian.

Mesazhi i plotë i Presidentit Meta

I nderuar Zoti President

Jam shumë i tronditur nga sulmet e sotme mizore terroriste që goditën një prej Xhamive të Sinait e ku humbën jetën qindra besimtarë të pafajshëm e dhjetra të tjerë u lënduan.

Më lejoni që përmes Jush, t’i shpreh ngushëllimet më të ndjera e të sinqerta familjarëve e të dashurve të viktimave, ndërsa të lënduarve t’i uroj shërim të shpejtë e kthim sa më parë në jetën normale.

I dënoj me forcë këto akte barbare terroriste, që synojnë të frikësojnë shoqërinë egjiptiane dhe të kërcënojnë sigurinë e Egjiptit e të rajonit.

Ju siguroj se, në këto momente të vështira e të dhimbshme, si dhe në luftën kundër terrorizmit e ekstremizmit të dhunshëm, unë dhe populli shqiptar jemi me Ju dhe popullin egjiptian./abcnews.al