Merr fund kriza politike në Irak, presidenti emëron kryeministrin e ri

10:34 | 02/02/202010:340

Ka marrë fund kriza politike në Irak, e cila prej dy muajsh dukej se nuk kishte rrugë zgjidhje. Presidenti i Irakut, Barham Salih ka kryeministrin e ri të vendit, Mohmmed Tawfiq Allawi, i cili do të udhëheqë qeverinë e vendit, deri në mbajtjen e zgjedhjeve të reja.

Presidenti i ka dhënë një muaj kohë afat presidentit për të formuar qeverinë e re. Në nëntorin e vitit të kaluar, ish-kryeministri Adel Abdul-Mhadi dha dorëheqje pas protestova për korrupsion dhe standardeve të jetesës. Pothuajse 500 protestues janë vrarë nga forcat e sigurisë, që prej se kanë nisur protestat.

Mediat e huaja bëjnë me dije se Allawi ka thënë se ai do të japë dorëheqje nëse blloqet politike në vend, do të imponojnë kandidatë për postet ministrore./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono