Mëngjes apo mbrëmje? Mësoni se kur është më mirë të bëni dush

schedule22:54 - 26 Nëntor, 2020

schedule 22:54 - 26 Nëntor, 2020

Ka nga ata që pëlqejnë dhe ndjehen më mirë të bëjnë dush në mëngjes, pasi siç thonë, kjo i ndihmon të zgjohen. Dhe ka nga ata që preferojnë dushin e mbrëmjes, sepse ai i relakson dhe flenë më mirë.

Këtu lind pyetja: cila është koha më e mirë për të bërë një dush? Në mëngjes apo në mbrëmje? Sipas ekspertëve, çdo orë ka përfitimet e veta, kështu që ju mund të zgjidhni atë që dëshironi.

Përfitimet e dushit në mëngjes

Stimulon qarkullimin dhe përshpejton rrahjet e zemrës dhe lejon përqendrim më të mirë në mëngjes. Përveç kësaj, dushi i mëngjesit është më i mirë për njerëzit me lëkurë të yndyrshme, pasi natën djersa mbetet gjatë gjithë ditës në sipërfaqen e lëkurës dhe mund të bllokojë poret. Është gjithashtu më mirë të përdorni ujë të vakët.

Përfitimet e dushit natën

Një dush në mbrëmje është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u çlodhur pas një dite të vështirë në punë. Ul presionin e gjakut dhe stresin. Kjo do t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt sepse punon qetësues dhe sinjalizon trupin të fillojë të prodhojë melatonin, hormonin që nxit gjumin, më shpejt. l.k/abcnews.al