Mbrojtësi i talentuar i Barcelonës në radarët e klubeve angleze

schedule16:41 - 25 Nëntor, 2021

schedule 16:41 - 25 Nëntor, 2021

Qendër mbrojtësi i Barcelonës, Ronald Araujo, thuhet se është vendosur në radarin e disa gjigantëve të Premier League, duke përfshirë Liverpool-in dhe fituesin në fuqi të Ligës së Kampionëve, Chelsea. Uruguaiani konsiderohet si një nga mbrojtësit më të talentuar në La Liga Santander, dhe Blaugrana-t kanë treguar dëshirën për të ndërtuar mbrojtjen e tyre rreth tij. Megjithatë, sipas ESPN, Barcelona mund të ketë një vendim të vështirë për të marrë pasi bisedimet për kontratën me Araujo kanë arritur në një bllokim, me marrëveshjen e tij aktuale që skadon në qershor 2023. Si rezultat, Liverpool dhe Chelsea po konsiderojnë një lëvizje për 22- vjeçarin.

“Jam shumë i lumtur që jam te Barcelona, ​​shpresoj të jem këtu për shumë vite dhe të jap më të mirën time në çdo sezon”, tha Araujo në maj. “Kam mbetur edhe një sezon në kontratën time. Nuk di shumë për rinovimin, përfaqësuesi im kujdeset për këtë. Jam i qetë, por shpresoj të jem në gjendje të qëndroj në klub.”

Araujo iu bashkua Barcelonës B në verën e vitit 2018 dhe disa sezone më vonë ai u promovua në ekipin e parë, ku bëri debutimin e tij nën drejtimin e Ernesto Valverde në tetor 2019. Që atëherë, ai është vendosur gradualisht në formacionin fillestar, pavarësisht disa dëmtimeve që e kanë penguar të gjejë qëndrueshmëri me Blaugranët. Me Clement Lenglet të kritikuar shpesh për paraqitjet e tij të dobëta dhe një Samuel Umtiti të prirur për lëndime që nuk i jepej asnjë mundësi, Araujo dukej të ishte partneri ideal për Gerard Pique në qendërmbrojtës.

Megjithatë, ardhja e Eric Garcia në verë ka parë që të dy të shtyjnë për vendin së bashku me Pique këtë sezon.

Pse Araujo është perfekt për Premier League

Shumë do të argumentojnë se nuk ka shumë mbrojtës të La Liga Santander që mund të përshtaten me futbollin e Premier League më mirë se Araujo. I gjatë 1.88 metra (6ft2), uruguajani është i fortë në duelet ajrore dhe është gjithashtu shumë kompetent kur i kërkohet të ndërtojë nga mbrapa. Për më tepër, Araujo shquhet për aftësinë e tij për të krijuar rrezik para portës së kundërshtarëve nga topat e vdekur, me sulmuesit e goditjeve të lira që përpiqen vazhdimisht ta gjejnë atë në kuadratin e kundërshtarit./h.ll/abcnews.al