Mbretëresha Margaret i hoqi titujt fëmijëve të tyre, Princi Joachim dhe gruaja e tij shpërthejnë në lot

schedule11:56 - 3 Tetor, 2022

schedule 11:56 - 3 Tetor, 2022

Princi Joachim dhe Princesha Mary e Danimarkës u shfaqën në lot në një intervistë të fundit, duke iu referuar heqjes së titujve mbretërorë të fëmijëve të tyre, një vendim i marrë nga nëna e princit, Mbretëresha Margaret.

Të mërkurën e kaluar u njoftua se Mbretëresha Margaret vendosi që katër nga nipërit e saj, Princi Nicolai, Princi Felix, Princi Henry dhe Princesha Athena të jenë kont dhe konteshë të Monpezat nga fillimi i vitit 2023.

Në intervistën në fjalë, Princi Joachim ishte i ngarkuar emocionalisht teksa u përgjigjej pyetjeve dhe çifti zbuloi se ai ende nuk ka folur me Mbretëreshën ose vëllain e tij më të madh, Princin e Kurorës Frederik dhe gruan e tij, Princeshën Mary.

Sipas raportit, një grua franceze iu afrua çiftit mbretëror gjatë intervistës për t’u thënë se fëmijët e tyre do të jenë gjithmonë princa në sytë e tyre, gjë që “e la pa fjalë çiftin dhe ata të dy filluan të qanin sepse ishin shumë të prekur “.

Vendimi u mor nga Mbretëresha në një përpjekje për të reduktuar monarkinë dhe djali i saj, Joachim, tha: “Duhet të bëhet në mënyrën e duhur. Bëhet fjalë për fëmijët. Është një çështje shumë serioze”.

Pavarësisht vendimit, çifti konfirmoi se nuk po mendojnë të largohen nga shtëpia mbretërore daneze. Në vend të kësaj, ata do të vazhdojnë punën e tyre në mënyrën e tyre edhe nëse familja është e ndarë si kurrë më parë.

“Të gjithë jemi shumë të trishtuar. Nuk është kurrë argëtuese të shohësh fëmijët e tu të keqtrajtuar kështu. Ata vetë janë në një situatë që nuk e kuptojnë”, tha Princi Joachim.

Shtëpia mbretërore, nga ana tjetër, kishte deklaruar se Princi Joachim ishte njoftuar për vendimin në maj, ku ai tha: “Jam njoftuar pesë ditë më parë. Në maj, më paraqitën një plan, i cili në thelb thoshte se kur fëmijët të mbushnin 25 vjeç, do të bëhej. Athena mbush 11 vjeç në janar.’/abcnews.al