“Mbretëresha e Oqeaneve”: Nga një anije lundrimi, hotel në një klub lundrues

schedule14:50 - 24 Nëntor, 2021

schedule 14:50 - 24 Nëntor, 2021

Sa “jetë” duhet të ketë një anije turistike? Mirëpo, anija e famshme “Queen Elizabeth 2” është tashmë në jetën e tretë, tashmë e “rimishëruar” në klubin më të madh lundrues në botë. Anija ikonë e lundrimit, 294 metra e gjatë, është e ankoruar përgjithmonë në portin Mina Rashid të Dubait.

Ka funksionuar si një hotel luksoz për disa vite, por tani është koha për ta transformuar atë në diçka më argëtuese.Tani, klubi më i madh i natës, Float Dubai, është hapur në bordin e anijes. Inaugurimi i klubit (ndoshta) më të shtrenjtë dhe luksoz në botë u bë pak më parë.

Megjithëse, për të rezervuar një tavolinë kushtonte rreth një mjë dollarë, klubi ishte plot me njerëz me mbi 1000 njerëz që festonin inaugurimin e tij, duke përfshirë aktoren Lindsay Lohan. Klubi është në kuvertën e sipërme të anijes, të cilën familja mbretërore e Emirateve e ka blerë që nga 2008.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by FLOAT Dubai (@floatdubai)

Jeta dhe gjendja e “Mbretëreshës së Oqeaneve”

Anija “Mbretëresha Elisabeth 2” filloi udhëtimin e saj në 1969 dhe ishte linja e fundit e madhe midis Evropës dhe Amerikës dhe qëndroi në shërbim tetë muaj në vit, deri në vitin 2007, si një linjë ajrore Southampton-Nju Jork dhe si një anije lundrimi në dimër.

Disa vite më parë, në prill 2018, pas “pensionit” të saj, au ble për 100 milionë dollarë nga qeveria e Emirateve dhe rihapi kuvertën e tij për vizitorët, si një hotel, duke ofruar pamje nga qiellgërvishtësit e qytetit dhe nga deti. Më shumë se 2.7 milionë orë punë u shpenzuan për konvertimin e saj.

Dubai to Open QE2 as Hotel 10 Years After It Bought the Ship - Bloomberg

Mysafirët dhe klientët e hotelit lundrues kanë mundësinë të shohin mobilje të epokës së artë të “Mbretëreshës Elisabeth 2”, por edhe objekte dekorative dhe vepra arti. Dhomat janë të ndara në 13 ndenjëse, nga ato të vogla, por të rregulluara bukur deri tek suitat mbretërore prej 76 metrash katrorë.

Për të qenë të saktë, “Queen Elisabeth 2” ka dy suita mbretërore që janë mishërimi i luksit. Ata kanë një tarracë private, oborr spanjol me xham, zonë ngrënie dhe dhomë gjumi luksoze. /abcnews.al