Mbërrijnë në Filipine dozat e para të vaksinës kineze

schedule12:23 - 28 Shkurt, 2021

schedule 12:23 - 28 Shkurt, 2021

Një avion ushtarak kinez ka dërguar grupin e parë të vaksinës CoronaVac kundër COVID-19 në Filipine sot, tha një zëdhënës i Presidentit Rodrigo Duterte.

Ky është grupi i parë i vaksinave kundër sëmundjes së shkaktuar nga koronavirusi i ri që arrin në këtë vend të Azisë Juglindore.

Duterte pritej të shikonte dorëzimin e kësaj dërgese 600,000 ton, e cila është donacion nga qeveria kineze.

Me këto vaksina fillon fushata e vaksinimit kundër COVID-19 në Filipine, e cila nia me punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe personelit policor dhe ushtarak. /abcnews.al