Mary Walker, kush është mjekja që luftoi seksizmin për të fituar një vend në historinë amerikane

schedule00:27 - 12 Nëntor, 2022

schedule 00:27 - 12 Nëntor, 2022

Gratë në shekullin e 19-të prirerish të mbanin korse, të lindnin fëmijë dhe të merreshin me artet shtëpiake. Por Mary Edwards Walker refuzoi t’u përmbahej këtyre rregullave. Në vend të kësaj, ajo ndoqi shkollën e mjekësisë dhe u bë mjeke. Në 1855, ajo mori diplomën e mjekësisë nga Kolegji Mjekësor Syracuse në Nju Jork, u martua dhe filloi një praktikë mjekësore.

Ajo u përpoq të bashkohej me Ushtrinë e Unionit në shpërthimin e Luftës Civile Amerikane dhe u refuzua.Ajo shërbeu si kirurge në një spital të përkohshëm në Uashington, DC. përpara se të rekrutohej nga forcat e Unionit dhe të caktohej në Ushtrinë e Cumberland-it, duke u bërë kirurgia e parë femër në ushtrinë amerikane, shkruan abcnews.al.

Ajo u kap nga forcat e Konfederatës pasi kaloi linjat e armikut për të trajtuar civilët e plagosur dhe u arrestua si spiune. Pas luftës ajo u vlerësua me Medaljen e Nderit për punën e saj, shkruan abcnews.al.

Veçanërisht, Walker është e vetmja grua që ka marrë medaljen dhe një nga vetëm tetë civilët që e kanë marrë atë në përgjithësi.

Emri i saj u hoq nga Lista e Medaljes së Nderit të Ushtrisë në 1917. Megjithatë, ajo u rivendos në 1977.

Pas luftës, ajo ishte një shkrimtare dhe pedagoge që mbështeti lëvizjen e grave për të votuar deri në vdekjen e saj në 1919.

Në 1855, Walker u martua me studentin e mjekësisë Albert Miller. Në dasmën e saj Walker veshi një fund të shkurtër me pantallona poshtë.  Mund të duket e çuditshme, por Walker u rrit në një fermë dhe nuk veshi kurrë veshje tradicionale të grave, sepse ajo i ndjente korset dhe lidhëset shumë kufizuese pasi ajo punonte në fermë dhe bënte shumë punë që kërkonin lirinë e lëvizjes.

Ajo kundërshtoi fundet e gjata dhe mantelet, jo vetëm sepse ishin të pakëndshme dhe pengonin lëvizshmërinë e atij që i mbante, por sepse ishin johigjienike ndërsa grumbullonin dhe përhapnin pluhur dhe papastërti.

Ajo u kritikua dhe u tall për stilin e veshjes, madje u arrestua se vishej si burra, por ajo ishte e bindur se nëse veshja e grave do të lejonte më shumë liri, atëherë gratë do të ishin më të lira, shkruan abcnews.al.

Ajo shkroi se veshja e grave duhet “të mbrojë personin dhe të lejojë lirinë e lëvizjes dhe qarkullimit”.

Në lidhje me akuzën se është veshur si burrë, ajo tha: “Unë nuk vesh rroba për burra, i vesh rrobat e mia”. Ajo vishte gjithashtu veshje për burra gjatë punës së saj, duke pretenduar se ishte më e lehtë për kërkesat e larta të punës së saj./abcnews.al