Martohet për herë të pestë ish-kancelari gjerman Schroeder

schedule15:37 - 6 Tetor, 2018

schedule 15:37 - 6 Tetor, 2018

Ish-kancelari gjerman Gerard Shrëder do të martohet për herë të pestë në moshën 74 vjeçare. Partnerja e tij është një 49 vjeçare nga Koreja e Jugut. Të ftuar në ceremoni janë dhe presidenti rus Vladimir Putin si dhe ministri i jashtëm turk Cavusoglu.

Një ceremoni martese me 150 të ftuar në gotelin prestigjoz Adlon në Berlin, pranë portës së Brandeburg: në këtë mënyrë do të festojë mbrëmjen e së shtunës martesën e tij të pest ëish kancelari gjerman socialdemokrat Gerard Shrëder. 74 vjecari do të lidhet në martesë me koreanojugoren Soieon Kim, 49 vjeç. Në listën e të ftuarve janë emra si Presidenti i Republikës federale dhe kolegu i Partisë Fank Valter Shtajnmajer, ish ministri i jashtëm Sigmar Gabriel, dhe këngëtari i grupit legjendar Skorpion, Klaus Majn. Por të ftuar janë gjithashtu dhe ministri i jashtëm turk Mevlut Çavusoglu dhe presidenti rus Vladimir Putin, një mik i vjetër i tij, por që nuk do të jetë i pranishëm sipas mediave gjermane. Shrëder dhe partnerja e tij janë celebruar katër muaj më parë në Korenë e Jugut. /abcnews.al