Maratona e Pogradecit/ Organizohet aktiviteti ndërkombëtar për të dytin vit, 700 atletë nga Ballkani, Europa e Brazili

schedule15:22 - 30 Korrik, 2023

schedule 15:22 - 30 Korrik, 2023

Ishte edicioni i dytë radhazi.

Pogradeci organizoi sërish Maratonën Ndërkombëtare, me pjesëmarrje të rreth 700 atletëve të moshave dhe kategorive të ndryshme, shumica e të cilëve nga Shqipëria, Kosova, vendet e Ballkanit Perëndimor, por edhe Greqia e Brazili.

Pjesë e maratonës u bënë edhe turistë vendas e të huaj që ndodhen në Pogradec.

Organizatorët e kishin ndarë maratonën në dy kategori, e para gjysmë maratonë prej 21 Km me nisje në Lin dhe mbërritje në Pogradec.

Gara e 10 Km, që pati pjesëmarrjen më të madhe u organizuar në qytet duke përfshirë edhe rrugën e liqenit drejt Tushemishtit.

Në garën e 10 km për femra fituese ka qenë atletja greke Angeliki Koremenou dhe për meshkuj shqiptari nga Kërçova e Maqedonisë Muxhahit Mislimi, duke lënë më vend të dytë atletin e Forcave Ushtarake Shqiptare, Bledar Mesi.

Gara e 21 Km është dominuar për meshkuj nga greku Panajotis Alevizos i cili që në km e parë ja ka dalë për të stakuar të gjithë grupin e atletëve të tjerë për të hyrë kështu i vetëm në finish.

Këtë garë për femra e ka dominuar atletja shqiptare Sonja Çekini./abcnews.al