Liroi shumë të dënuar përjetë, mes tyre dhe Endrit Doklen, ILD nis hetim ndaj gjyqtares

schedule11:38 - 2 Qershor, 2020

schedule 11:38 - 2 Qershor, 2020

Inspektorati i Lartë të Drejtësisë ka nisur hetimin administrativ ndaj gjyqtares së Krujës, Enkelejda Hoxha.

Një vendim i tillë ka ardhur si rezultat i ankesës së bërë nga Ministria e Drejtësisë për lirimin e shumë personave të dënuar me burg për jetë, mes tyre dhe Endrit Doklen, ish-numri dy i bandës së Durrësit.

LEXO edhe: “U pendua, sillet mirë dhe kreu shumicën e dënimit”: Zbardhet vendimi i lirimit të Endrit Dokles

Mësohet se ILD-ja i ka kërkuar gjyqtares Hoxha që të paraqesë pretendimet e saj në lidhje me ankesën e ardhur, e ndërsa sa i përket caktimit të një mase ndaj saj, ILD shprehet se nuk ka një vendim pasi i përket prokurorisë ta vendosë.

LEXO edhe: Liroi Endrit Doklen, Gjonaj kërkon pezullim dhe ndjekje penale për gjyqtaren

Në janar të këtij viti, Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj kerkoi pezullimin e gjyqtares së Krujës, Enkeleda Hoxha, pasi me vendimin e saj liroi nga burgu, Doklen./abcnews.al