Kyriakos Mitsotakis: Kushdo që shkel kufijtë dënohet, problemet zgjidhen në mënyrë paqësore

schedule09:51 - 29 Shtator, 2022

schedule 09:51 - 29 Shtator, 2022

Kyriakos Mitsotakis i ka dërguar mesazhe Turqisë dhe Recep Tayyip Erdogan mëngjesin e së enjtes gjatë ceremonisë së emërimit të raketës “Vlachakos.”

Mitsotakis tha: Ujërat tona do të mbeten të pathyeshme, kufijtë tanë janë blu dhe jo gri dhe historia na mëson se kushdo që shkel kufijtë dënohet.

Siç theksoi kryeministri grek kantieret detare në Skaramanga dhe Elefsinë do të mbeten të hapura.

“Ne po mbrojmë zhvillimin ekonomik të vendit, ndërsa mbi të gjitha vetë emri i anijes do të thotë se atdheu ynë mbetet besnik, heronjtë lindin heronj të rinj”, shtoi kryeministri.

“Anija raketore do të udhëtojë kudo me të vërtetën e historisë, se kufijtë tanë janë blu dhe jo gri. Marina po bëhet më e fuqishme siç është Forca Ajrore me Rafale dhe F-16 Vipers të përmirësuar dhe Ushtria po modernizon aftësitë e saj sipas dizajnit.”

E përsëris, problemet zgjidhen në mënyrë paqësore dhe bazuar në të drejtën ndërkombëtare dhe është një gabim i madh për disa që përpiqen të helmojnë opinionin publik duke zbuluar armiq atje ku ata nuk ekzistojnë, ” përfundoi Kyriakos Mitsotakis, i cili theksoi se çdo armë greke është një forcë frenuese paqësore, një mburojë e mbrojtjes dinamike të të drejtave sovrane, por edhe e legjitimitetit ndërkombëtar.

Raketa e shtatë e këtij lloji që iu dorëzua Marinës mban emrin e toger Panagiotis Vlahakos i cili ra në Imia.

Nisja e anijes raketore “Toger Vlahakos” u bë në shtator 2020 në kantieret e Elefsinës./Abcnews.al/