Ky është momenti kur Mbretëresha Elizabeth theu protokollin në funeralin e Dianës

schedule20:51 - 12 Shtator, 2022

schedule 20:51 - 12 Shtator, 2022

Mbretëresha Elizabeth II ka qenë monarkja më jetëgjatë e Britanisë së Madhe dhe ruajtësja e një tradite të rëndë, të cilën ajo u kujdes ta ruante me respekt. Megjithatë, si një grua inteligjente, ajo dinte të dëgjonte pulsin e çdo epoke, si dhe nevojat e popullit të saj. Ndaj nuk ishin të pakta rastet kur ajo theu protokollin mbretëror, duke kënaqur opinionin publik.

Njëra prej tyre ndodhi në funeralin e princeshës Diana, e cila vdiq në një aksident automobilistik në gusht 1997, së bashku me të dashurin e saj Dodi Al Fayette. Charles dhe Diana tashmë ishin të divorcuar, kështu që Lady D nuk ishte pjesë e familjes mbretërore. Prandaj Elizabeta preferoi, kur u mësua lajmi tragjik, të qëndronte në Kështjellën Balmoral në Skoci dhe të mbështeste psikologjikisht nipërit e saj, Princin William dhe Harry.

Britanikët që e adhuronin “Princeshën” e tyre, siç e quanin gjithmonë Dianën, e panë qëndrimin e mbretëreshës ende të ftohtë. Në të njëjtën kohë, shtypi ushtroi presion edhe mbi familjen mbretërore, duke e akuzuar Elizabeth për mungesë ndërgjegjeje.

Sipas biografit Sally Bedell Smith dhe ranker.com, ajo vendosi t’u japë fund thashethemeve rreth rrethanave të aksidentit. Kështu ajo u kthye në Londër dhe mbajti një fjalim televiziv, duke iu referuar natyrshëm humbjes së ish-nuses së saj.

 

 

Por ajo ku me të vërtetë e tejkaloi veten ishte në funeralin e saj, kur theu protokollin dhe uli kokën ndërsa arkivoli i Dianës u transportua në një procesion madhështor në Westminster Abbey. Mbretëresha supozohet se nuk do të ulte kurrë kokën para askujt, por Elizabeth vendosi që “princesha e popullit”, dhe veçanërisht njerëzit e saj, meritonin një shkelje të vogël./abcnews.al