Kush ishte gruaja që kurrë nuk kishte frikë nga asnjë pyetje, sado e çuditshme apo tabu

schedule11:36 - 19 Janar, 2023

schedule 11:36 - 19 Janar, 2023

Ne nuk e dimë se kush ju ka dhënë informacionin bazë për gjëra të tilla si periodat dhe se si bëhen fëmijët kur keni qenë më të vegjël, por askush nuk foli për seksin si Sue në Kanada.

Ndonëse mund të ketë qenë shqetësuese në fillim të dëgjoje një gjyshe të fliste për gjëra të tilla si prezervativët dhe gjithçka tjetër që lidhet me seksin, nuk u desh shumë kohë që të gjithë të kuptonin se pak të rritur do të ishin aq të sinqertë sa ajo.

Asnjë temë nuk ishte shumë tabu apo e ndaluar, asnjë pyetje shumë e çuditshme, shikuesit mund të mbështeteshin te Sue për t’u dhënë atyre përgjigje të drejta. Tani, një dokumentar i ri, Sex With Sue, aktualisht i disponueshëm në StackTV, pasqyron jetën dhe trashëgiminë e kësaj të moshuare “fenomen” të parë të bisedave seksuale, që mund të jetë e turpshme, por, dikur, ishte mënyra e vetme për të mësuar rreth temave të tilla, shkruan abcnews.al.

Me regji të regjisores Lisa Rideout, dokumentari tregon fillimet e Sue dhe gjurmon se si ajo u bë e famshme në Kanada. “Ashtu si miliona kanadezë, unë u rrita me shfaqjen seksuale të së dielës në mbrëmje dhe me Sue që ishte burimi im i vetëm kuptimplotë i edukimit seksual.” Ajo vetë kontaktoi vajzën e saj Sue dhe u lumturua shumë kur mësoi se vajza e saj ka shumë materiale dhe shumë intervista të mamasë së saj!

“Kështu që kur u ktheva në shtëpi, bleva një videokamera dhe fillova të filmoja mamanë time, t’i bëja pyetje dhe të filmoja situata familjare. Doja që ajo të kujtohej për gjithçka që ka bërë në jetën e saj”.

Ajo që Sue, tani në të nëntëdhjetat, ka bërë në jetën e saj nuk mund të matet. Në vitin 1972 Sue ndihmoi në themelimin e Klinikës së Kontrollit të Lindjes Don Mills në Don Mills Collegiate, klinika e parë e kontrollit të lindjes në Kanada brenda një shkolle të mesme.

Ajo u frymëzua kur një shoqe adoleshente e njërës prej vajzave të saj kishte nevojë për një abort pas një shtatzënie të padëshiruar. Sue donte të armatoste të rinjtë me informacionin dhe mjetet për të shmangur situata të tilla. “Ishte shumë traumatike për të,” tha Sue në një intervistë të mëparshme, “dhe sapo kuptova se nuk dua që fëmijët ta kalojnë atë përsëri.”

Prej andej, Sue dha transmetimin e saj në radio, The Sunday Night Sex Shoë, në Q107 të Torontos, ku ajo diskutoi të gjitha gjërat tabu në episodin e saj të parë. Shfaqja përfundimisht gjeti rrugën e saj në televizion.

Askush nuk foli për seksin siç foli Sue. “Në shkollë, theksi ishte te seksi i sigurt ose riprodhimi. Sue po fliste se si të kishte një jetë seksuale të këndshme, gjë që ishte novatore në atë kohë.

“E ka bërë në mënyrë jo paragjykuese”, shpjegon regjisorja. “E di që ka ndihmuar miliona të kuptojnë seksin dhe të ndihen më rehat me seksualitetin e tyre”./abcnews.al