Kukulla Barbie shkon në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, frymëzim për vajzat që të merren me shkencën

schedule14:18 - 4 Tetor, 2022

schedule 14:18 - 4 Tetor, 2022

Për mirë apo për keq, lodrat e përcaktojnë ndjeshëm fëmijërinë tonë. Kukulla Barbie është një nga ato, e cila vitet e fundit dëshiron të frymëzojë gjithnjë e më shumë vajza të reja që të ndjekin atë që duan vërtet, pa mëdyshje dhe stereotipe.

Këtë herë, me rastin e Javës Botërore të Hapësirës dhe në prag të Ditës Ndërkombëtare të Vajzave, ajo ka nisur një sipërmarrje nga hapësira, e cila synon të frymëzojë vajzat e reja që të përfshihen në shkencë, astrofizikë dhe hapësirë.

Samantha Cristoforetti është kryetarja e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS), gruaja e parë evropiane në këtë rol dhe shfaqet me Barbin e saj të re nga hapësira për të frymëzuar vajzat për të ndjekur studimet e teknologjisë, inxhinierisë, matematikës dhe astrofizikës. Kukulla e re Barbie është gjetur në hapësirë ​​dhe astronautja Samantha u përgjigjet pyetjeve të fëmijëve në të gjithë Europën, të cilët u zgjodhën nga shoqata bamirëse Inspiring Girls.

Astronautja ESA dhe kukulla e saj u nisën në bordin e anijes kozmike Crew Dragon nga Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës (ISS) në prill 2022 dhe do të zbarkojnë së shpejti në Tokë.

Barbie ka një partneritet të gjatë me ESA, duke frymëzuar të gjitha vajzat anembanë botës që ta konsiderojnë STEM si një karrierë të mundshme, dhe së pari e nderoi Samantën me një kukull unike në mars 2019, e ndjekur nga një publikim në tetor 2021 të kukullës në mënyrë që fansat e saj kanë mundësinë të blejnë kukullën e tyre Samantha Cristoforetti. Një pjesë e të ardhurave nga shitjet shkuan për të mbështetur bamirësinë Ëomen in Aerospace Europe.

Së fundi, vlen të theksohet se hulumtimet tregojnë se duke filluar nga mosha pesë vjeçare, shumë vajza fillojnë të zhvillojnë besimin se ato nuk janë aq inteligjente dhe të afta sa djemtë. Ata pushojnë së besuari se gjinia e tyre mund të bëhet gjithçka që ëndërrojnë. Ky fenomen quhet “Dream Gap” dhe për ta eliminuar atë, Barbie lançoi projektin Dream Gap në 2018, një iniciativë globale që u ofron vajzave burimet dhe mbështetjen që u nevojiten për të vazhduar të besojnë në vetvete./abcnews.al