Kuksianët protestë para komisariatit, për lirimin e 11 të ndaluarve

schedule19:00 - 5 Prill, 2018

schedule 19:00 - 5 Prill, 2018

Në protestën që u zhvillua para komisariatit të Kukësit kryetari i Këshillit Bashkiak Gjelbërim Shehu deklaroi se protestat do të vazhdojnë. Kërkesat e tyre janë lirimi i 11 personave të ndaluar dhe të hiqet tarifimi  i rrugës së Kombit për rajonin e Kukësit.

Kukësi nuk po qetësohet. E enjtja mbasdite kuksianët i gjeti para komisariatit.  Kërkojnë lirimin e 11 vëllezërve të tyre që gjykata i la në burg.

Madje ata kanë menduar edhe për familjet e të arrestuarve në gjendje të vështirë ekonomike.

“Shoqata e biznesit me vendimin e bordit drejtues ka vendosur të hapë një llogari bankare për mbledhjen e fondeve në ndihmë të familjarëve të personave të ndaluar në protestën ëpr rrugën e kombit”.

Kryetari i Këshillit Bashkiak të Kukësit paralajmëron protesta pa afat deri në heqjen e tarifës për rrugën e Kombit.

“Nënvizojmë vendosmërinë tonë për të vazhduar  lëvizjen paqësore deri në përmbushjen e qëllimit për heqjen e taksës, vetëm për rajonin tonë”.

Personat që mbahen të ndaluar në qelitë e komisariatit të Kukësit akuzohen për kundërshtim të forcave të rendit dhe shkatërrim i pronës.

/abcnews.al