Kryebashkiaku i Londrës kërkon të vendosë një tarifë ditore të përdorimit të makinës deri në 2 paund

schedule06:42 - 21 Janar, 2022

schedule 06:42 - 21 Janar, 2022

Kryetari i bashkisë së Londrës tha se shoferët duhet të paguajnë një tarifë “të vogël” ditore deri në 2 paund për “të gjitha, përveç automjeteve më të pastra” për të ndihmuar në arritjen e objektivave të ndryshimit të klimës. Propozimi i çmimit të rrugës është pjesë e një shtytjeje nga Sadiq Khan për të inkurajuar njerëzit drejt transportit publik, ecjes, çiklizmit ose automjeteve elektrike. Kompania Britanike e Shërbimeve të Automobilave e quajti planin “me kohë të dobët” me automjete më të pastra që ishin “shumë të shtrenjta për shumicën e njerëzve”.

Zoti Khan thotë se në plan afatgjatë mund të sjelli një sistem pagese për milje. Ai po konsideron gjithashtu tarifimin e shoferëve nga jashtë kryeqytetit që dëshirojnë të udhëtojnë në Londrën e Madhe, duke zgjeruar zonën aktuale të tarifimit raporton “BBC”. Khan tha se ai “nuk ishte i gatshëm të shtynte veprimin”.

Një raport i porositur nga Bashkia zbuloi se një ulje prej 27% në trafikun e makinave në Londër kërkohej deri në vitin 2030 për të përmbushur ambiciet zero neto. Ai deklaroi se Londra përballet me ndikime të rënda të ndryshimeve klimatike, me një rritje të ekstremeve të tilla si përmbytjet e papritura të verës së kaluar që mbyllën spitalet, goditën stacionet e metrosë dhe përmbytën shtëpitë dhe bizneset, si dhe valët vdekjeprurëse të të nxehtit.

Sipas raportit, tarifimi i përdoruesve të rrugës do të ishte një “skemë e thjeshtë dhe e drejtë” që mund të zëvendësojë tarifat ekzistuese si tarifa e mbipopullimit dhe Zona Ultra e Emisioneve. Kryebashkiaku i Londrës tha se ai “nuk ishte i gatshëm të qëndrojë pranë dhe të presë kur mund të bëjmë më shumë në Londër që mund të bëjnë një ndryshim të madh”.

“Ne kemi parë shumë shpesh masa për të trajtuar ndotjen e ajrit dhe emergjencën klimatike të vonuara në të gjithë botën sepse shihet si shumë e vështirë ose politikisht e papërshtatshme, por unë nuk jam i gatshëm të shtyj veprimet që kemi aftësinë për të zbatuar këtu në Londër, “tha zoti Khan.

Transporti për Londrën dhe kryebashkiaku thanë se do të kishte një konsultim publik mbi propozimet dhe masat e zgjedhura mund të hyjnë në fuqi në maj 2024. / abcnews.al