Kriza në Venezuelë, SHBA i pret financimet Maduros

schedule08:23 - 29 Janar, 2019

schedule 08:23 - 29 Janar, 2019

Administrata amerikane ka vendosur sanksione ndaj Venezuelës duke ndëshkuar kompaninë shtetërore të naftës “PD VSA”. Gjithashtu, Uashingtoni zyrtar i ka bërë thirrje forcave të armatosura të vendit që të mos mbështesin verbërisht presidentin Nikolas Maduro, por një transferim paqësor të pushtetit tek lideri i opozitës Huan Guaido.

Këshilltari i presidentit Trump për sigurinë kombëtare, Majkëll Bolton ka deklaruar se vendimi tregon se presidenti Maduro dhe aleatët e tij nuk mund të mbështeten më tek asetet që i përkasin popullit venezuelian. Sa i takon ushtrisë, prej disa ditësh në radhët e saj kanë nisur përçarjet.

Të dielën, përfaqësuesi kryesor ushtarak i Karakasit në Shtetet e Bashkuara dezertoi në favor të Guaido. Në një video të filmuar në ambasadën venezueliane në Uashington, kolonel Hoze Luis Silva bëri thirrje për zgjedhje të lira dhe apeloi vëllezërit e tij ushtarë që të mos e njohin më Maduron si liderin legjitim./abcnews.al